Rollimängublogi on avatud!

Sisaliku avaartikkel kirjeldab rollimängukogukonna hetkeseisu, püüab seletada mil moel seda parandada ning sõnastab veidi oma eesmärke.

Asjade seis

Meie rollimängukogukonna tekkimine algas aastal 1990 D&D mänguraamatute Eestisse jõudmisega. Loodi esimesed netilehed: Mario Pulveri sait drägonimängu kohta, millele lisandus Tartu Ülikooli listiserveri meililist [rpg.dragon]. Järgmiseks väikeseks verstapostiks sai Surra koduleht, millel oli võimalik tutvuda muuhulgas ka mängumaterjalidega.

Larpide korraldamiseks loodi meililist [rpg.larp] ning peagi ka larp.ee portaal. Lühiajaliselt oli Tartus organisatsioon nimega Balti Fantasy Naba, mille klubiruumides paljud rollimänguga esmakordselt kokku puutusid. Kui larbirahvas kohtus ja sõbrunes mängudel, siis juturollimängijad tegutsesid veel kildkonniti.

Dragon.ee portaali loomine oli omamoodi plahvatus. Varem sõltumatud seltskonnad said värskes foorumis kokku, avastasid uusi tuttavaid ja võimaluse oma hobist rääkida. Aastatega kogunenud kogemused pääsesid kui vesi tammi tagant ning paari aasta vältel suutis tekkinud kogukond sõbruneda. Üles kerkinud küsimused arutleti läbi ja nakatati uusi inimesi rollimänguhuviga.

Ent aegamisi hakkasid jutud lõppema– igavusest tekkisid väitlused, mis toitusid pigem sõnamängudest, kui vajadusest midagi tõesti arutada. Dragon.ee foorumi püsiasukad vajusid tasapisi laiali, edasi suheldi MSNides ja omaloodud foorumites.

Dragon.ee foorumisse logimisest saadav kasu kahanes tugevalt, sellega seoses kuivas kokku ka kasutajate hulk ja kuigi foorum päris välja ei ole surnud, on vestlusteemade arv kuldajaga võrreldes küllaltki madal. Lisaks on probleemne ka järelkasvu tekkimine: viimase kahe aasta jooksul pole foorumile uusi püsikasutajaid peaaegu tekkinud. Omamoodi on see ka mõistetav, sest dragon.ee foorumis on kombeks uutele tulijatele teatada, et nad peavad oma pehme mõõga tegemiseks 10 lehekülge katkiseid linke ja veidraid küsimusi läbi sorteerima.

Dragon.ee ei täida praegusel kujul oma algseid eesmärke.

Lahendused

Olukorra parandamiseks tuleks teha kolm asja:

 • dragon.ee foorumi jääva väärtusega osa ümberpakendamine Lohewikisse
 • dragon.ee foorumi ümberkorraldamine oludele vastavaks
 • jooksva info koondamine ühte kohta, Sisaliku rollimängublogisse

Foorumis tuleks vähendada alafoorumite arvu ning koristada arhiivi teemad, mis ei ole enam aktiivsed. Enne seda ümberkorraldust tuleb väärt postitused Lohewiki alla korralikult artiklitena ümber tõsta. Neist kahest Sisalikuvälisest asjast praegu rohkem juttu ei tule.

Sisalik sooviks saada ühelt poolt info koondamise kohaks ja teiselt poolt ka pinnaks pikemate ja põhjalikumate mõtete avaldamiseks, kui seda on harjutud foorumipostitustega tegema. Omamoodi on ta ettekääne vestelda ja kaasa mõelda — vahest isegi provotseerivalt.

Kuigi on mõeldav, et Sisaliku tõttu tekib uusi rollimänguhuvilisi, on blogi eesmärk pigem pakkuda meie kogukonnale võimalust vähese pingutusega sündmustega kursis püsida. Sihtgrupiks peame seega aktiivseid ja pooleldi aktiivseid rollimängijaid, kes veel pole mattunud perekonna või töökohustuste lämmatava prioriteedi alla.

Soovime pakkuda

 • Neljapäeviti pikemat artiklit
 • Häid larbikuulutusi (meil on paar nõtket ideed)
 • Kohta sinu mõtete avaldamiseks (Sisalik armastab kaastöid)
 • Juturollimängude nippe mängijatele ja mängujuhtidele
 • Larbinippe korraldajatele ja osalejatele
 • Usutlusi inimestega meilt ja mujalt
 • Rollimänguteoreetilisi mõtteid

Postitused tekivad järgmiste teemade kaupa

 • Larp – larbikuulutused, arvamused, usutlused
 • Jutumängud – jutumängude reeglistikud, nipid, maailmad
 • Organisatsioonid – püüame tutvustada erinevat organiseerunud rahvast
 • Inimesed – nabime usutlemiseks kinni need, keda saame
 • Lauamängud – kirjutame rolliküllastest lauamängudest, mille juurde käib lakkamatu mula
 • Mänguteooria – rollimängudest ja mängudest üldse

Mille eest seisame

Eesti larbi areng on veidi soikunud. Me võiksime olla palju paremad: mängijad suudaks pingutada rohkem, mängujuhid võiksid vahetada kogemusi, meie kostüümid ja rekvisiidid ei kannata kohati kriitikat. Standardid peavad tõusma.

Mängude info peab levima nii neile, kes foorumites ei kola ja peab olema informatiivsem kui praegu. Püüame selle mängujuhtidelt ise kätte saada.

Jutustava rollimängu potentsiaali tuleb hinnata ka arvutimängude ajastul.

Toimkond ja tänusõnad

Rollimängublogile andsid oma toetuse Attila, Hoarmurath, Logerin, Hulkur, Ghostwizard ja Sentius.

Tänusõnad Sharkerile, kes taustapildi luua aitas ja Mati Nuudile, kes Irve aastaid tagasi Göteborgi kutsus ning sellega kaudselt antud blogi sünnile kaasa aitas.

Kokkuvõtteks

Lisage meid oma igapäevasesse blogiringi või RSS voogude lugejasse ja loodetavasti olukord paraneb.

Kui leiate aega, tulge meie toimkonnale appi!

Viited

Lohewiki – rollimängude wiki
larp.ee – Eesti esimene larbiportaal
dragon.ee – Eesti rollimängijate foorum

 • Gea

  Ära tegite, tublid! Jään andunud lugejaks ja kunagi ehk on ka miskit tarka kaasa öelda :)

 • Palju õnne avamise puhul!

 • hillep

  Tubli tegu. Jään igastahes ootama ägedaid artikleid :)

 • igaks (ajalooliseks) juhuks – ad&d-d tutvustava võrgulehe tekitasin aastal 1995 (minu koduleht see polnud, see võrguleht jagunes kaheks osaks – yks tutvustas tolkieni tegelasi ja teine dr2gonit).
  kuna mario enda variandi tegi, seda ei mäleta, tasub talt uurida.

  dr2goni foorum sai tehtud seetõttu, et rollim2ng ei sumbuks/jääks ainult väikeste kildkondade lõbuks.
  osadele ei meeldinud rollimängude foorumi/sellise mängu massideni viimise idee, vähemalt alguses mitte – osad võõristavad seda foorumit seniajani :) mõnes mõttes saan neist aru – tore on tunda end elitaarselt, samas kaua kestev egotrip muutub lõpuks egotripperiks…

  ps discussi tõttu on postitamine väga aeganõudev (mingi 15-20 sek lag) ning konto tuli tekitada (kerged kahtlused selles osas, kas ainult kommenteerimiseks enamus seda teha viitsib). twitteris ja facebookis kontod puuduvad ning ilmselt pole ma ainus – mõlemad on jänkistanile orienteeritud…kas võrgustikke lisada kuidagi ei saaks?

 • Discussi osas: olen kommentaaridega täiesti päri, kuid arvan, et registreerimise nõue tähendab seda, et siia postitatakse vähem niisamahüüatusi ja postitatakse siis kui midagi on öelda.

  Disqus toetab veel Yahoo loginat, aga ma ei tea kedagi kes seda kasutaks. OpenID samas on enamikul meist olemas: http://openid.net/get-an-openid/

 • Pingback: sisalik! « Martenloom()

 • Pingback: Sisalik » Arhiiv » Pool aastat Sisalikku()