Uru kurb lugu

Murca kirjutab Uru kurvast käekäigust: mis Pargi 8-ga juhtus ning miks 2006. aasta parimat noortekeskust-rollimängupesa enam Tartus ei ole. Artikli avalik eesmärk on muidugi teavitamine, salajane eesmärk on loota jõuluimele.
Äkki leiame mõne võimaluse rollimängukeskus Tartus taasluua.

Murca kirjutab Uru kurvast käekäigust: mis Pargi 8-ga juhtus ning miks 2006. aasta parimat noortekeskust-rollimängupesa enam Tartus ei ole. Artikli avalik eesmärk on muidugi teavitamine, salajane eesmärk on loota jõuluimele.
Äkki leiame mõne võimaluse rollimängukeskus Tartus
taasluua.

Kirjutas Murca
Ümber jutustas Martenloom

uru_fassaad
Pargi 8 kaunistamise tööd 2006. aastal. Foto dragoni galeriist.

Lühike eellugu

Tartus, Pargi tänav 8 asub varjend. 2005. aastal avati seal paari tubli rollimänguri eestvõttel Urg.

Kõik läks väga hästi, sest 2006. aastal nimetati Urg Tartu parimaks noortekeskuseks. Kaks aastat hiljem käänasid asjad aga vasakule.

Allakäik

Kogu jama algas 2008. aasta sügisel, mil Urg tahtis oma uksi uue hooaja puhul lahti teha, ent sealt vaatas vastu midagi koledat: nahkdiivan oli moondunud roheliseks ja karvaseks.

Ka muud märgid näitasid, et Uru on vallutanud tumedad ja kahjulikud jõud. Varjendisse jäetud toit läks ulmelise kiirusega karvaseks. Lauale jäetud paberid ja küpsised tõmbusid ööpäevaga vettinud nutsuks. Vihmaga tilkus rohkem vett kui muidu, suurema sajuga lausa nirises. Üks vaip läks ka roheliseks. Hiirematt takkapihta. Mikrouuni keegi vaadata ei julgenudki. Kostüümid, kangad ning padjad haisesid kopituse järele.

Kõike kokku arvestades oli selge, et Pargi 8 oma uksi lahti ei tee.

Järgnevalt käisid nii mõnedki remondimehed asja oma silmaga kaemas. Küsisime hinnapakkumisi, kuna üks kopsakas noortekeskuste projekt parasjagu taotlusi vastu võttis. Remondimeeste kallis test andis tulemuseks, et hallitus on tervistkahjustav. Hinnapakkumine ligines kahele miljonile – tuli kõrvaldada nii niiskuse põhjustaja kui hallitus ise, lisaks fassaaditööd ja piirdeaed.

Ainult hallitusest lahtisaamisest poleks piisanud. Urul oli muidki probleeme nagu katkised WC-potid, auklik katus ja soojustuse puudumine. Näiteks talvised elektriarved olid 5000 ringis, seda peamiselt kütmise tõttu. Pädevad rollimängijad andsid foorumis nõu, et varjendi remontimine on otstarbekusest valgusaastate kaugusel.

Kuna tolle projekti fond oli suur, püüdsime siiski raha saada. Ent linn keeldus kaasfinantseeringust (siis polnud masu veel kohal).

Otsisime urglastele asendusruumid, Tähe noortekeskusse ja Lille majja. Esimene neist oli kesklinnast pea kahe kilomeetri kaugusel. Keegi filmiklubide jaoks nii kaugele ennast vedada ei viitsinud.

Lille maja pööningutuba oli aga väga pisike ja ukseta. Kuigi 2009. aasta talveni mängud ja muidu istumised seal täitsa toimusid, oli see üpris nigel variant. Aeg ajalt loobiti urglaste pihta valesüüdistusi ning vähegi väärt asju varastati kiiremini kui need Pargi kaheksas hallitama läinuks.

2009 meile enam noortekeskuse toetust ei antud, sest ruumid ju puudusid. Saime ainult huvitegevuse toetuse ja seda oli hästi vähe ja sellest polnud suurt rõõmu, kuna inimesed kohal ei käinud. Oma ruume ei olnud, oli kurb ja paha.

Praegune olukord

2010. aastal noortekeskust Urg ei eksisteeri. MTÜ Kivitsõõr on alles ning sealtkaudu saab projekte teha ja üritusi korraldada ja raha taotleda.

Tartu linnavalitsus Uru jaoks uusi ruume leida pole suutnud. Väidetavalt olla ruumipuudus igal pool. Elumaja keldrisse noortekeskuse rajamise ajad on möödas. Pärmivabrikut soovitati linnast meile alguses korduvalt, aga seal on remondiga sarnaselt Pargi 8-ga või hullemini veel.

Anne noortekeskusse saaks ehk midagi algatada, aga pole eestvedajaid. Seal olid vahepeal saadaval mingid väikesed ruumid. WC-ta, aga muidu täitsa kenad. Selleks tuleb nendega läbi rääkida, kohtumistel käia, ruumid korralikuks klopsida, teavitustegevust teha, asju korraldada ning linnalt raha küsida. Raha küsimise aeg ülejärgmiseks kalendriaastaks on 15. august.

2010. jaoks enam toetust ei saa.

Ma ei tea, millal Pargi 8 ruumid ära anname, ootan veel linnalt kirja. Väärtuslikumad uruasjad on seltsi liikmete juures hoiul, osad Uru Noorteteatri kasutuses. Mõned on veel varjendis ka.

Tulevikku vaadates: mina enam ei jõua. Las keegi teine teeb, kes jõuab.

Viited
Uru käekäigu teema dragoni foorumis

Uru koduleht
Uru blogi

  • Kõige, kõige suurem probleem on koht. Süsteem meid enam selle koha pealt paistab ei toeta ja vaevalt, et linn midagi välja otsib. Seega, miks see postitatud sai, äkki nii jõulude puhul satub siia õige inimene, kellel on õige idee, kuhu võiks ja saaks Uru uuesti kaevata. Sellist teravat välgatust on vaja.
    Või kerkib mõni lahendus arutlemisest.

  • Aga kuipalju Pärmitehase remondist oleks isetehtav? Mõtlen Genialistide klubile ja neilgi oli see, et ega ju ei leitud eriti mingeid ruume ja lõpuks tegid remondi ise…

  • Pärmivabrik on külm ja ebasanitaarne ja äärmiselt ebasäästlik. Ma olen nagu kuulnud, et teda tahetakse üldse sulgeda eluohtlik olemise tõttu. (Kõlaka tasemel, kontrollimata andmed.)

  • Helistasin Pärmivabriku asjus Madisele (larbisõber) ja sain teada, et ta on juba edasi liikunud ja tal Lemmituga (drägonisõber) nüüd juba neljas tehas käsil — seekord on remonditud. Urusarnase koha saaks nende poolest sinna üürile seada.

    Päris jõuluime see vist pole, ja Priist oli samuti huvi tundnud, aga ma nüüd küll väga loodan Tartu suutlikkusele võimalikud takistused eest ära lükata.