Eesti omamütoloogilisest rollimängumaailmast (osa 3.)

Omamütoloogilise maailma artikliseeria jätkub loitsimise ja nõidumise teemadel.

Kirjutas Irve

Meie mütoloogias on nõidumine üldlevinud: targad ja nõiasõnad on jutuvestjaid ja kuulajaid ju alati paelunud. Kui peaksin Eesti nõidumise kohta välja tooma kõige paeluvama nüansi, oleks selleks kindlasti maagia üldkasutatavus.

Mõelgem klassikalise võluri peale. Ta riietab end müstiliste märkidega öösärki, istub kõledas lossis raamatute keskel nagu mõni Euroopa munk ja on kas sünnipäraselt väga eriline või müünud oma hinge saatanale. Ühesõnaga väga elitaarne kuju, kellega niisama ei jamata.

Kui elad talutares, tead tõesti et Lapi Tark on kuskil kaugel olemas, aga see ei tähenda, et nõidumine kuidagi väljavalitute privileeg oleks. Eeskätt käid sa ise kaduneljapäeviti kadakapulgaga majast pahasid vaime eemal hoidmas ja tõmbad aidanurgale kolm risti. Su kirivöö ei ole niisama kirjatud, vaid kaitseb sind. Lisaks käib su naabrimutt libahundiks, üleaedne ilmselt painajaks ja mõisnik naaberkülas tuulispeaks. Igaüks võiks, kui nipi ära õpib.

Loodetavasti kangastub nüüd vaimusilmas lugematute toredate seikade paraad (loosungite asemel kirivööd). Liikugem edasi loitsimise viisidele.

Nõiasõnadest

“Varesele valu…” Metsast kostub (kurblik) kraaksatus. “Harakale haigus…” Kase otsast pudeneb midagi kädisevat ja laperdab sulgi heites rohu sisse. “Musta’ linnule muu tõbi…” Hakke pole küla ümber enam ammu; kuldnokk keerab kõhu ülespidi, ajab keele püüdlikult välja. Aga meie laps saab terveks.

Eelnev siis selleks, et me ei unustaks, et meil on nõiasõnu siiani peas: nad on lihtsalt nii loomulik lapsepõlve osa, et sellele ei mõtlegi. Sõnu usaldasid ja õpetasid päranduseks esivanemad, neid käidi häda puhul ka kauge maa tagant targalt nõudmas. Mõnd tarka tuli ilmselt meelitada, mõni tuli isegi abiks kaasa, mõni tegi lihtsalt kaupa.

Ussisõnu õpetas metsas uss või suisa usside kuningas. Päris igaühega juttu ei tehtud: pahatihti tuli ise hoolega kuulata kuidas uss laulis.

Sõnu saab ka unenägudest kui keegi neid õpetama või lausuma juhtub. Eelneva kontsentraadi seiklusteks lahustamisel saaksime päris pika liu.

Toimetused

Niisama nõiatoimetustest tuleb juttu ainult selles võtmes, et kui haarata õiged asjad õiget pidi õigel ajal kätte ja neile õigeid asju öelda, võib õige mees õige hästi ära elada. Ka neid teadmisi sai eeltoodud viisidel: eks tark õpetas, vanaema pärandas.

Toimetuste alla käiks nii ülalmainitud pihlakapulgad kui ka laudas loomi tallanud painaja peatamine majas olevaid mulke ristileivaga kinni toppides. Pärast tegid tule üles, otsisid hargi, mis oma polnud, ja murdsid sel harud pooleks. Pärast viskasid karjuva hangu välja ja hommikul kuulsid, et mõni naabrimees murtud jalgadega hinge heitma hakkas.

Märgake eelnevas näites moondumisnippi: asjadeks ja loomadeks moondumine oli populaarne ja ilmselt ka tulus. Toimetuste alla läheb ehk ka krati kokkumonteerimine ja talle hinge andmine, seda vahest ka verd tilgutades ja hinge müües. Sedamoodi võis soolapuhuja ka niisama soola peale puhudes üht teist korda saata.

Tegijatest

See, et igapäevanõidus talurahval meeles püsis ei tähenda muidugi, et nii-öelda proffessionaale polnud. Lapi ja mittelapi tarkasid on juba mainitud. Oli teisigi. Šamaaniteemadel on meil teada hingerännakud ehk inglise kultuuriruumi poolt rikutud lovesse mineku sõna: seda enam päris igaüks ei teinud.

Kes kunagi lamedapõhjalise puupaadi ja raapurjega sõitnud, mõistab, et väga vanal ajal käisid merel ainult hullud ja sedagi vaid siis kui tuul lubas. Seega oli igasugu hea ja tõhus ilmaennustamine elutähtis. Tuuletarga mõiste vaevata: meremehed on pea-aegu sama ebausklikud kui drägonimängijad oma täringutega. Hea tuuletark teadis ilma ette, veel parem tuuletark tegi ise ilma. Mõni andis suisa tuulesõlme, mida lahti sõlmides kohe õige tuul hea võtta oli.

Kokkuvõtvalt

Ega polegi palju lisada: meie igamehenõiduse traditsioon on rollimängude puhul hea vahelduspotentsiaaliga nähtus ja selles osas ei ole meil muu maailmaga võrreldes midagi häbeneda.

Järgmises artikli osas siis kollidest.

Vaata ka